Osnovna škola „Đuro Pilar“, Slavonski Brod

Državna smotra GLOBE

Na državnoj smotri GLOBE škola koja je ove godine održana u Čakovcu i Svetom Martinu na Muri sudjelovali su i učenici naše škole Bruna Pešorda, Ema Karlović i Niko Junčko pod vodstvom mentora Ivana Ilišević.  Učenici su se natjecali u dvije kategorije orijentacijsko natjecanje i istraživački radovi. U području istraživačkih radova učenici su postigli odličan rezultat, njihov istraživački projekt Tlo i presadnice proglašen je najboljim istraživačkim radom na ovogodišnjoj državnoj smotri.  Učenici su istraživački rad pažljivo radili četiri mjeseca. Uzeli su uzorke tla s pet lokacija u Slavonskom Brodu  1. obala rijeke Save – poloj, 2. riječna terasa , 3. dvorište OŠ Hugo Badalić, Slavonski Brod, 4. školski vrt OŠ „Đuro Pilar“, Slavonski Brod,  5. Popovićeva šumica Brodsko Vinogorje) te napravili analizu  i karakterizaciju tla. Nakon određivanja fizikalno-kemijskih svojstava, u svih pet uzoraka tla zasadili su isti broj sjemenja rajčice (35), paprike (35) i krastavaca (10).  Prema literaturnim podacima rajčica  uspijeva u tlu veće kiselosti, krastavci u neutralnom tlu i paprika u blago alkalnom  tlu. U svaku vrstu tla zasadili smo sve tri vrste presadnica te smo svakodnevno pratili promjene koje se događaju u razvoju presadnice. Našim istraživanjem dokazali smo da su ilovasta tla koja prevladavaju u Popovićevoj šumici te kod osnovnih škola Hugo Badalić i „Đuro Pilar“, rahla i dovoljno porozna, ali dobro zadržavaju vlagu te potiču klijanje i rast biljaka. Preko 90 % sjemena presadnica je izniklo i raste. Tla u kojima prevladava glina slabo je propusno i na površini se dugo zadržava voda, nepogodno je za uzgoj presadnica te na takvim tlima paprika uopće nije niknula, dok su ostale presadnice niknule samo 30%. Na tlima  koja su u pH analizi neutralna i blago kisela niknule su sve tri vrste presadnica (paprika, rajčica, krastavci). Kod tala koja imaju pH oko 6 paprika uopće nije niknula, dok su ostale presadnice slabije niknule u odnosu na ilovasto tlo. Svojim detaljnim istraživanjem i opisanim postupcima učenici su zadivili državno povjerenstvo i ostale sudionike državnog natjecanja.

Suradnja na zajedničkom projektu

Učenici OŠ “Đuro Pilar” i učenici OŠ Hugo Badalić i ove su godine se odlučili za zajednički istraživački projekt. Ove godine odlučili su istražiti kvalitetu tala u Slavonskom Brodu i okolici, stoga tema projekta je kvaliteta tla za uzgoj presadnica. Učenici su donijeli uzorke tla u učionicu, te zajedničkom analizom odredili su karakterizaciju tla, vrstu tla. U uzorke tla učenici su zasijali sjeme rajčice, paprike i krastavaca te će svakodnevno pratiti promjene koje se događaju. Mjeriti će visinu biljaka, ze otkriti koje je tlo najbolje za uzgoj presadnica.

Međužupanijska Globe smotra

OŠ Hugo Badalić je 3. travnja bila domaćin 19. međužupanijske smotre GLOBE škola za regiju Istok. Međužupanijska smotra je započela prigodnim zabavnim programom koji su izveli učenici  škole. Nakon programa, tročlane ekipe škola sudionika smotre predstavile su rad svoje GLOBE škole PowerPoint prezentacijom u trajanju do 10 minuta. Ekipu naše škole činili su osmaši Bruna Pešorda, Ema Karlović i Niko Junačko. Rad škola vrednovalo je prosudbeno povjerenstvo, a maksimalan mogući broj bodova je 100. Boduju se provedena atmosferska, hidrološka, biometrijska, fenološka i pedološka mjerenja i opažanja, započeti istraživački projekt, razne provedene aktivnosti, suradnje, korištenje podataka, minuli rad u GLOBE programu te promocija GLOBE programa. Na ovogodišnjoj međužupanijskoj smotri sudjelovalo je šest škola, od toga četiri iz Brodsko-posavske županije (slavonskobrodske škole: OŠ Hugo Badalić, OŠ „Đuro Pilar i OŠ „Ivan Goran Kovačić“ te Gimnazija „Matija Mesić“) te dvije škole iz Osječko-Baranjske županije (OŠ Ivana Kukuljevića iz Belišća i OŠ Antuna Mihanovića iz Osijeka). Sve ove škole redovito sudjeluju i na državnoj smotri i natjecanju hrvatskih GLOBE škola te se i ove godine nadaju plasmanu među 40 najboljih hrvatskih GLOBE škola koje će sudjelovati na državnoj smotri. Nakon natjecateljskog dijela, sudionici međužupanijske smotre posjetili su Interpretacijski centar Ivane Brlić-Mažuranić i razgledali centar Slavonskog Broda.

GLOBE meeting Europa Euroazija u Omišu

U Omišu se od 17. do 21. listopada 2022. godine održan je Regionalni GLOBE sastanak i stručni skup Programa GLOBE. Organizatori tog događanja su Regionalni koordinacijski GLOBE ured za Europu i Euroaziju, GLOBE program Hrvatska s partnerima, Upravno vijeće programa GLOBE za regiju Europa i Euroazija te GLOBE ured za implementaciju (SAD). Na sastanku je sudjelovalo više od 80 predstavnika iz 26 europskih država te predstavnici američkog GLOBE ureda. Prvi dio skupa, 17. i 18. listopada bio je namijenjen  sastanku državnih GLOBE koordinatora i njihovih zamjenika ili pomoćnika, s prvenstvenom namjerom razmjene iskustava i primjera dobre prakse te dogovora o idućim oblicima suradnje i zajedničkim aktivnostima. Drugi dio skupa, od 19. do 21. listopada namijenjen je širem sastavu sudionika Programa GLOBE (osim državnih koordinatora, tu sudjeluju GLOBE učitelji, znanstvenici, te različiti profili stručnih suradnika). Osim razmjene ideja i iskustava, taj dio programa obuhvaća praktičan i terenski rad, upoznavanje novih rješenja GLOBE internetskih stranica radom u kompjutorskoj učionici te primjenu GLOBE mjerenja u specifičnim uvjetima ušća rijeke Cetine u more, odnosno uvjeta koje pruža grad Omiš. Našu školu i cijeli međužupanijski centar je predstavio nastavnik Ivan Ilišević koji je održao predavanje na temu GLOBE activites at elementary school Đuro Pilar.

Akcija sakupljanja starog papira

Dana 2. veljače 2022. u matičnoj ipodručnoj školiodržana je akcija sakupljanja starog papira. Sakupljanjem starog papira znatno se smanjuje količina otpada koja se odlaže na deponij. Preradom starog papira dobiva se sirovina za proizvodnju novog proizvoda, takvom preradom štedi se energija, jer proizvodnja papira iz otpadnog papira iziskuje i do 50% manje energije nego izrada papira iz drveta. Isto tako smanjuje se onečišćenje vode i smanjuje se zagađivanje zraka. Stoga treba imati na umu da je papir vrijedna sirovina, koja se može do 7 puta reciklirati.

RECIKLIRANJE PAPIRA
Mnogo je razloga zašto bismo prikupljali stari papir, i na taj način sudjelovali ne samo u očuvanju šuma već i u očuvanju cijelog planeta.
Za proizvodnju jedne tone papira potrebna su:

  • četiri stabla
  • 200 000 litara vode
  • 4 600 kWh energije

Za jednu tonu recikliranog papira:

  • nije potrebno niti jedno stablo
  • 160 litara vode
  • 2 400 kWh energije

Papir se sakuplja tako da se odlaže u zato predviđene spremnike – kontejnere i kartonske kutije. Pri odlaganju starog papira i kartona u za to predviđene spremnike, jako je bitno da se ne ubacuju druge neodgovarajuće vrste otpada. U plave spremnike za papir bacajte novinski i uredski papir, časopise, kataloge, prospekte, bilježnice te papirnatu i kartonsku ambalažu.
Tetrapak ambalažu, plastificirani, metalizirani ili zauljeni papir i fotografije nemojte ostavljati u ovim spremnicima jer se ne mogu reciklirati.
Tako prikupljen papir se otprema na prerađivanje i izradu novog proizvoda koji nam je svakodnevno potreban. Reciklirani papir pretvara se u nove proizvode kao što su novine, papir za printere, knjige, uredski materijal ili toaletni papir.

U ovoj akciji mi smo sakupili 3 130 kg starog papira, Mi smo ovom akcijom  spasili  51 stablo, 6 barela nafte  12 300 kilovata energije i spriječili  90 kilograma onečišćenja! Ako se reciklira tona papira, spašava se oko 17 stabala, dva barela nafte, 4100.

Europski projekt Carbon footoprint

18. listopada 2022. učenici Globe skupine sudjelovali su u europskom projektu na temu Proces kruženja ugljika u prirodi. U projektu su online vezom sudjelovale škole iz Hrvatske, Rumunjske, Islanda, dok su radionice uživo imali učenici iz Francuske, Njemačke, Češke Učenici su pod vodstvom svog mentora Ivana Ilišević snimili desetminutni film koji govorio o kruženju ugljika u prirodi. Kroz igru učenici shvate proces kruženja ugljika u prirodi koji je vrlo složen, također uvide da proces prelaska atoma ugljika iz bazena u bazen nije isti u svim  uvijetima, npr. iz atmosfere atom ugljika će lakše preći u drugi bazen, nego iz bazena oceanskog sedimenta ili iz bazana fosilna goriva. Hrvatski učenici su ovu igru preveli na engleski jezik te je podijelili s prijateljima iz drugih država.

Ekoakcija Globe skupine

Početkom mjeseca listopada 2022. učenici Globe skupine, uredili su prostor oko atmosferske kućice  koja jse nalazi u spiralnom vrtu naše škole. Učenici su oplijevili korov u spiralnom vrtu, te uredili poučnu stazu. Ovim činom pokazali su važnost očuvanja prirode i brige za nju.

Jesenska fenološka kampanja

Krajem mjeseca rujna 2022. započela je jesenska fenološka kampanja, u kojoj pratimo žućenje lista na lipi u matičnoj školi Brodsko Vinogorje. Ove godine u fenološku kampanju su se priključili učenici 4.a razreda sa svojom učiteljicom Darijom Grgić. Učenici Globe skupine svojim malim prijateljima pojasnili su protokol za fenologiju, te ih uputili u mjerenja koja oni samostalno vode.

Stručno usavršavanje Globe nastavnika

Globe nastavnici istoka Hrvatske okupili su se na strucnom usavršavanju 2. rujna 2022. u spačvanskoj šumi hrasta lužnjaka Otočki virovi u nedavno otvorenom Bio-ekološkom centru. Globe učitelji u goste su pozvali nastavnike biologije i kemije Brodsko-posavsjke županije s ciljem promoviranja Globe programa, te upoznavanja  kolega sa sličnostima između Globe programa i nastavnih predmeta biologije i kemije. Posebne gošće su bile državna koordinatorica Globe programa Diana Garašić i njezina zamjenica Sanja Klubička koje su na stručnom skupu tri globe učitelja iz međužupanijskog stručnog vijeća Istok  imenovale Globe  trenerima. Antonija Kojundžić iz OŠ Ivana Filipovića Osijek održala je radionicu o Globe protokolima iz biometrije, Krešimir Kojundžić iz Oš Antuna Mihanovića, Osijek održao  je radionicu o Globe protokolima iz atmosfere, a Ivan Ilišević iz OŠ „Đuro Pilar“, Slavonski Brod održao je radionicu o Globe protokolima vezanim za tlo. Zadatak novo promoviranih trenera promoviranje Globe programa i poticanje razvoja znanosti i STEM područja.

Terenska nastava Globe voditelja

U četvrtak 2. rujna 2021. u Slavonskom Brodu održana je terenska nastava  voditelja Globe programa iz osnovnih i srednjih škola Brodsko-posavske, Osječko-baranjske, Vukovarsko-srijemske i Požeško-slavonske županije. Terensku nastavu je organizirao prof. Ivan Ilišević iz OŠ Đuro Pilar u Slavonskom Brodu, koji je ujedno i međužupanijski voditelj za cijelu Slavoniju. Terenska nastava je održana na sportsko rekreacijskom centru Poloj prema svim epidemiološkim mjerama. Voditelj Ivan Ilišević ističe da je Poloj idealno mjesto za održavanje terenske nastave, jer se sva mjerenja po Globe protokolima mogu izvesti na Poloju. Rijeka Sava omogućuje provedbu hidroloških mjerenja, obala rijeke omogućuje provedbu mjerenja za tlo i atmosferu, šuma u neposrednoj blizini  fenološka i biometrijska mjerenja, a velike travnate površine pogodne su za  provedbu biometrije travnjaka. Po prvi puta na usavršavanju je bilo petnaest novih škola koji od ove godine uvode Globe program u svoj kurikulum. Predavači ove terenske nastave su bili vrsni i iskusni nastavnici koji godinama provode Globe program u svojim školama. Predavanje i radionicu iz hidrologije održala je prof. Jasmina Matekalo iz OŠ Hugo Badalić, iz iste škole fenološka mjerenja je pokazala prof. Ivana Tunjić. Biometrijska mjerenja su demonstrirale i objasnile prof. Lidija Tivanovac iz OŠ Ivana Kukuljevića iz Belišća i prof. Vesna Lerinc iz OŠ Antuna Mihanovića iz Osijeka. Atmosferska mjerenja i mjerne instrumente pokazao je prof. Ivica Blažević iz Klasične Gimnazije, analizu tla po Globe  protokolima izveo je prof. Ivan Ilišević iz OŠ „ Đuro Pilar“.

Gobovci u akciji

Učenici globe skupine organizirali su ekoakciju čišćenja školskoga vrta i poučne staze.. Slike govore tisuću riječi.

Priznanje 2021.

Učenici Globe skupine i njihov mentor Ivan Ilišević dobili su od Globe organizacije međunarodno priznanje za uspješnu i dobro odrađenu proljetnu fenološku kampanju 2021. godine. 

Državna Globe smotra

Državna smorta GLOB-e škola održana je ove godine online zbog trenutne situacije s pandemijom Covida 17.  i 18. svibnja 2021. godine. Našu školu su predstavljali učenicin šestog razreda Lorena Marić, Ema Karlović i Luka Vlainić. Na državnoj smotri zajednički projekt smo imali s OŠ Hugo Badalić  s temom „ Listanje Breze u Slavonskom Brodu“. Učenici ovih škola pod vodstvom svojih mentora prof. Ivane Tunjić iz OŠ Hugo Badalić i prof. Ivana Iliševića iz OŠ “Đuro Pilar“ svaki tjedan su vršili fenološka mjerenja. Rezultate svog istraživanja predstavili su na državnoj smotri.

Međužupanijska Globe smotra

Na svjetski dan voda 22. ožujka 2021. održana je međužupanijska smotra Globe programa. Ovogodišnji domaćim smotre je Osnovna škola Đuro Pilar u Slavonskom Brodu. Zbog epidemiološke situacije, državno povjerenstvo za provedbu međužupanijskih smotri donijelo je odluko o online održavanju Globe smotre. Na ovogodišnju smotru se plasiralo šest osnovnih i jedna srednja škola iz Brodsko-posavske i Osječko-baranjske županije. Tročlane ekipe su putem video zida predstavile prošlogodišnji rad na području atmosfere, hidrologije, biometrije, fenologije. Natjecatelji su s ponosom istaknuli ekološke akcije koje provode u svojim školama te datume koje obilježavaju. Sve škole istaknule su svoje ovogodišnje projekte koje će predstaviti na državnoj smotri, ako budu pozvane.

Svjetsko GLOBE priznanje našoj školi

Učenici Globe skupine i njihov mentor Ivan Ilišević dobili su od Globe organizacije međunarodno priznanje za uspješnu i dobro odrađenu jesensku fenološku kampanju 2020. godine. Globe program u našoj školi se provodi od 2008. godine, a zadaća mu je globalno učenje i ponašanje za dobrobit okoliša.

Članak o našoj školi na portalu globe.hr

Članak na GLOBE HR

Portal globe.hr na svojim mrežnim stranicama je objavio članako o našoj ekoakciji sakupljanja starog papira pod naslovom Sakupljajući stari papir spasili 410 stabala od sječe. Članak možete pročitati na poveznici  http://globe.hr/sakupljajuci-stari-papir-spasili-410-stabala-od-sjece/.

Biometrija travnjaka

Biometrija travnjaka

Globe skupina je početkom prosinca 2020. odradila biometriju travnjaka, na mjernoj postaji u školskom dvorištu, uzorke trave smo stavili na sušenje i važemo svaki tjedan.

Eko akcija

„Plastičnim čepovima do skupih lijekova“

Globe skupina se uključila u akciju plastičnim čepovima do skupih lijekova kako bi pomogla Udruzi oboljelih od leukemije i limfoma Hrvatske na način da se reciklažom prikupljenih čepova osigura financiranje nabave skupih lijekova oboljelima od teških malignih bolesti, a ujedno se pridonosi i očuvanju okoliša.

Ivan Ilišević,  / datum;  15. 12. 2020. 13:41

Međužupanijsko stručno vijeće Globe programa

Dana 7. 12. 2020. održano je MŽSV Globe programa za Brodsko-posavsku, Vukovarsko-srijemsku, Osječko-baranjsku i Požeško-slavonsku žuoaniju. Zbog epidemioloških mjera i trenutne situacije s pandemijom covida 19, vijeće je održano putem aplikacije Zoom. Teme su bile raznolike . 

  1.  Novosti u Globe programu
  2.  Globovci žive zeleno
  3.  Koliko smo spasili stabala sakupljajući stari papir
  4. Globe u kurikulumu razredne nastave
Novi mjerni instrumenti

Zahvaljujući  upravi škole, Globe mjerenja pojačavamo s novom mjernim instrumentima koje smo dobili (pištoljem za površinsku temperaturu, kišomjerom, barometrom, termometrom za tlo i trakicama za određivanje nitrata i nitrita u vodi).

Lokalni mediji - Posavska Hrvatska.

Rad Globe skupine naše škole prepoznat i u lokalnim medijima, tjednim novinama Posavska Hrvatska.

Jesenska fenološka kampanja

Globe skupina naše škole koju čine učenici 6.b razreda, ove školske godine uključili su se u Europsku jesensku fenološku kampanju. Učenici promatraju fizionomske promjene na lipi. Uz pomoć karte boja prate vegetacijski ciklus lipe, to jest odumiranje i žućenje lišća. Svoje podatke unose u Globe bazu, te uspoređuju vegetacijski ciklus lipe u svom skolskom dvorištu s vegetacijskim ciklusom lipe u Kääpa Comprehensive School u Estoniji i Sumy Regional Non-Formal Educational Centre u Ukrajini.

Globe program u našoj školi

GLOBE – globalno učenje i opažanje  za dobrobit okoliša

GLOBE program u našoj školi djeluje od 2007. godine. od tada smo bili sudionici svih državnih smotri.

   – 2018./2019. Zagreb

   – 2017/2018. Omiš

   – 2016./ 2017. Zadar

   – 2015./2016. Zadar

   – 2014. /2015. Daruvar

    – 2013./2014. Solin

    – 2012./2013. Zadar

    – 2011./2012.  Labin

    -2010./2011. Sv. Martin na Muri

    -2009./2010. Zadar

    – 2008./2009. Ugljan

Državni stručni skup u Slavonskom Brodu

Državni stručni skup  u Slavonskom Brodu

Prošli tjedan u OŠ Đuro Pilar u Slavonskom Brodu je održan dvodnevni stručni skup za  voditelje Globe programa na kojemu su sudjelovali nastavnici iz cijele Hrvatske. Na stručnom skupu voditelji su upoznati s novinama u Globe programu te su prošli edukativne radionice na temu proučavanja tla, vode i zraka. Budući da škola ima prekrasno veliko školsko dvorište, radionice su održane u školskom vrtu, gdje su nastavnici na pedološkoj jami analizirali sastav i uzorke tala. Ravnatelj škole Igor Nikičić je naglasio da je ova škola u Hrvatskoj poznata po brojnim Globe aktivnostima na što je ponosan. Jedan od organizatora ovog stručnog skupa je i nastavnik Ivan Ilišević, koji je za ovu prigodu  bio  voditelj radionica u  kojoj je upoznao  svoje kolege s pedološkim sastavom tla u Slavonskom Brodu.

Skip to content