Povodom Dana škole, koji se održao 7.lipnja, učenici 8.c.i 8.d. razreda, ujedno i učenici Projektne skupine održali su debatu na temu „Klasični način ocijenjivanja ne doprinosi dugotrajnom znanju učenika“. Učenici su se pripremali tijekom školske godine na satu izvannastavne aktivnosti pod nazivom projektna skupina, koju je vodila učiteljica engleskog jezika Aleksandra Balen. Krenuli smo od definicije što debata jest, te osbovne strukture kako debata treba izgledati.

Debata je timska aktivnost, a svaka ekipa se sastoji od 3 člana. Afirmacijska i negacijska ekipa imaju jednaku količinu vremena za iznošenje svojih debatnih slučajeva. Debata je na sljedeći način vremenski raspoređena:

• prvi govornici – u obje ekipe svaki ima 6 minuta za iznošenje govora
  • drugi i treći govornici – u obje ekipe svaki govornik ima 5 minuta za iznošenje govora
  • unakrsno ispitivanje traje 3 minute
  • svaka ekipa ima vrijeme od 8 minuta za razmišljanje, koje mogu rasporediti

kako žele

ZADACI AFIRMACIJSKE EKIPE su bili:

• dokazati tezu
  • pobiti (osporiti) tezu
  • interpretirati tezu – definirati ključne riječi
  • postaviti i opravdati kriterij
  • iznijeti argumente koji brane tezu prema definicijama i kriteriju
  • pobiti argumente negacijske ekipe i braniti svoje od napada

ZADACI NEGACIJSKE EKIPE su bili:

• prihvatiti definicije afirmacijske ekipe ili ih odbaciti i ponuditi vlastite
  • prihvatiti kriterij afirmacije ili ga odbaciti i ponuditi vlastiti
  • pobiti argumente afirmacijske ekipe
  • ponuditi argumente za svoju poziciju koji negiraju tezu

Učenici afirmacijske ekipe su bili: Belma Jusufbegović, Karla Ambrozić, Veronika Osmeričič, Iva kljajić i Lorena Botica. Članovi negacijske ekipe su bili: Adrijan Ružić, Petra Aračić, Karlo Šiško i Viktor Drmić. Suci su bili Ensar Aličković i bruno Dasović. Obje ekipe su uspješno ispunile svoj zadatak, no na kraju vodeći se kriterijima za uspješnost debate suci su (uz pomoć učiteljice i psihologinje) donijeli odluku da je negacijska ekipa imala bolje argumente, bolje obranila svoju tezu i time zasluženo pobijedila.

Na kraju smo se svi zajedno podružili i počastili.

Aleksandra Balen