SHE škole

Zdravlje se može opisati kao stanje potpunog tjelesnog, mentalnog i socijalnog blagostanja, a ne samo odsutnost bolesti ili nemoći.

Promicanje zdravlja u školama u Europi pa tako i u Hrvatskoj ima drugu tradiciju.

Mreža Škola za zdravlje u Europi na strukturiran i sustavan način obraća pažnju na zdravlje i dobrobit učenika i školskog osoblja kao dio plana škole.

Hrvatska je dio mreže Škola za zdravlje u Europi (Schools for Health in Europe – SHE).

Opći cilj Zaklade Škola za zdravlje u Europi (SHE) je poboljšati zdravlje djece i mladih u Europi, uključujući smanjenje zdravstvenih nejednakosti, kroz posebno postavljanje usredotočenosti na škole.

Uloga mreže SHE je djelovati kao europska platforma za promicanje zdravlja u školama pružajući informacije, potičući istraživanja, dijeleći dobru praksu, ekspertizu i vještine, kontinuirano zagovarajući zdravlje u školama, potičući zajedničku suradnju zdravstvenog i obrazovnog sektora te potičući razvijanje i implementaciju nacionalnih politika i promicanja zdravlja u školama.

Zdravlje se postiže interakcijom ljudi i njihove okoline. Stoga promicanje zdravlja uključuje ponašanje pojedinca i kvalitetu njegovih društvenih odnosa, okoliša i uvjeta života. Škole koje promiču zdravlje odražavaju način na koji pojedinci i čimbenici iz okoliša utječu na zdravlje i prosperitet.

Osnovni je cilj osigurati da učenici školu napuste s pozitivnim pogledima i stavovima prema zdravlju i razumijevanjem odnosa između zdravlja i socijalnog i vanjskog okruženja koje im je potrebno da bi funkcionirali kao građani u demokratskom društvu.

Zašto je promicanje zdravlja u školi važno?

Zdravlje i obrazovanje međusobno su povezani:

• Zdrava djeca imaju veći kapacitet za učenje i manje izostaju iz škole

• Vjerojatnost da će biti zdrava veća je kod one djece koja pohađaju školu

• Obrazovna postignuća pozitivno su povezana s dugoročnim ekonomskim prosperitetom i zdravstvenim ishodima

• Promicanje zdravlja i prosperiteta djelatnika škole može dovesti do smanjene odsutnosti djelatnika i većeg zadovoljstva poslom

• Aktivnim promicanjem zdravlja djelatnika škole kao i učenika, djelatnici škole postaju potencijalni pozitivni uzor

Od početka ove školske godine naša škola je ušla u proces stjecanja statusa SHE škole, škole koja promiče zdravlje.

U našoj školi postavili smo tri prioritetna cilja u promicanju zdravlja:

Prioriteti naše škole u promicanju zdravlja
  1. Tjelesna aktivnost naših učenika i zaposlenika škole
  2. Zdrava hrana i zdrava prehrana
  3. Mentalno zdravlje naših učenika i zaposlenika škole

Opći i specifični ciljevi

Prioritet 1
  Općeniti ciljevi za Prioritet 1 – povećati tjelesnu aktivnost učenika i zaposlenika u školi

Prioritet 2

Prioritet 3
  Općeniti ciljevi za Prioritet 3 – upoznati učenike i zaposlenike škole s važnošću mentalnog zdravlja
  Specifični ciljevi za Prioritet 3 – provesti radionice vezane za mentalno zdravlje za učenike i učitelje – provesti projekt Otkriveno blago-terapeutske priče

Prema akcijskom planu, opći i specifični ciljevi provodit će se kroz mnoge aktivnosti učenika, roditelja, učitelja i ostalih zaposlenika škole u svim nastavnim i izvaannastavnim aktivnostima.

Provedene aktivnosti možete pratiti na mrežnoj stranici škole, u odjeljku Projekt: SHE program.

Mirta Malčić

Zdrav vrt za zdravi doručak

Dani zahvalnosti za plodove zemlje

Vježbe za razgibavanje uz glazbu

Svjetski dan mentalnog zdravlja

Hrvatski olimpijski dan

Dani kruha i dani jabuka

Dani kruha u 1.c razredu

Tjelovježba u 8.c razredu

Dan bicikla

Šetnjom do zdravlja

Dani kruha i zhvalnosti za plodove zemlje

Radost pokreta

Erasmus dani i Dan mentalnog zdravlja u 4.b

Svjetski dan zaštite životinja 4.c i 4.d

Svjetski dan mentalnog zdravlja 4.c i 4.d.

Školski vrt

Školski medni dan