Odlukom Vlade RH ( NN 156/2022 (30.12.2022.), Odluka o kriterijima i načinu financiranja, odnosno sufinanciranja troškova prehrane za učenike osnovnih škola za drugo polugodište školske godine 2022./2023.) se u našoj školi pripremaju i poslužuju besplatni kuhani obroci za sve učenike škole. Za isto škola ima dostupan iznos od 1,32€ po obroku.

Ulaganjem Osnivača, grada Broda 80% (26.514,64€) i škole 20% (6.628,66€) su opremljene obje kuhinje i blagovaonice naši zgrada (MŠ i PŠ). U svrhu pripreme hrane (kuhanja) su, po odobrenju Ministarstva obrazovanja zaposlene i nove stručne osobe tako da škola ima zaposlene 3 kuharice na puno radno vrijeme.

Hrana se od siječnja 2023. kuha u kuhinji MŠ i dostavlja u adekvatnim posudama u PŠ na posluživanje. Pri izradi jelovnika se škola vodi:

1. Aktualnim jelovnicima koji su koristili dječji vrtići grada Broda te je stručnjak, kuha gosp. Klarić iz vrtića educirao naše kuharice o receptima, normativima i sl.
  2. Za izradu istih škola koristi i dva važeća dokumenta:
  3. Nacionalne smjernice za prehranu učenika u osnovnim školama
  4. Preporuke i upute Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo
  5. Tehničke mogućnosti opreme u kuhinjama i organizacije pripreme
  6. Dodatno, budući je iznimno važno da učenici uistinu konzumiraju obroke u dostatnim količinama, škola u obzir uzima i mišljenja i stavove učenika (putem Vijeća učenika) i operativne podatke o konzumaciji (što učenici najbolje jedu).

Sa sva 4 kriterija uzeta u obzir, škola jelovnike izrađuje na dvotjednoj bazi s ciljem čim raznovrsnijih, nutritivno vrjednijih i zdravijih obroka.

Jelovnik se objavljuje tjedno, u prostorima školskih blagovaonica (na uvid učenicima i roditeljima).

*primjer jelovnika

Doručak: Pahuljice, mlijeko, voćka* (Shema VPiM)

Ručak: Grašak s piletinom, crni kruh, rajčica, voćka* (Shema VPiM)

Doručak: Kuhana jaja, pileće hrenovke, jogurt, voćka* (Kaufland), crni kruh