Projekt ProMikro

Projekt ProMikro je suradnja IRIM-a, CARNet-a i MZO-a. Cilj je uvođenje digitalne pismenosti i računalstva na interdisciplinaran, kreativan i stvaralački način. U projektu sudjeluje 84% svih OŠ u Hrvatskoj, uključeno više od 2.200 nastavnika i 38.000 učenika i učenica.

U prvoj fazi projekta održane su edukacije nastavnika o primjeni micro:bita u nastavi uz posebni naglasak na razvoj digitalne pismenosti i kreativnosti u djece. Iz OŠ “Đuro Pilar” u projektu sudjeluju: nastavnica matematike Sanja Kosanović i nastavnica informatike Anita Boroz.

Druga faza projekta je upravo u tijeku, a to je opremanje svih učenika 6. razreda osnovnih škola mikroračunalima te obrazovnim sadržajima za njihovu uporabu.

U škole širom Hrvatske proteklih dana stiže 38.000 BBC micro:bitova (mikroračunala) za sve učenike 6. razreda u 84 % osnovnih škola u Hrvatskoj. Mikroračunala će biti u vlasništvu škola, koje će ih posuđivati učenicima na razdoblje od godinu dana, odnosno tijekom pohađanja 6. razreda. Učenici će ih koristiti u nastavi i izvannastavnim aktivnostima, te dobiti na korištenje kod kuće. BBC micro:bit je uzbudljiva nova tehnologija, izrazito niske cijene, bogatog programerskog okružja i cijelog ekosustava koju kao glavni alat u razvoju računalstva u školama koriste npr. UK, Island i Singapur.

Nakon što dobijemo suglasnost roditelja i podijelimo djeci njihova mikroračunala, sljedeća planirana aktivnost jest održavanje radionice s učenicima na kojoj će upoznati osnove rada s micro:bitom, kako njima rukovati, kako ih koristiti, kako programirati…

“Ovdje se ne radi samo o učenju informatike, nego o intenzivnome razvoju digitalne pismenosti, kreativnosti, vještini rješavanja problema i kritičkog razmišljanja u međupredmetnom okružju, s konačnim ciljem, a to je da naša djeca budu ravnopravni građani 21. stoljeća.”  – Nenad Bakić, osnivač IRIM-a

Kako bismo zajednički doprinijeli ostvarivanju ovoga cilja, molimo roditelje za podršku i suradnju tijekom projekta.

Anita Boroz, uč.inform

Učenicima smo podijelili micro:bitove

Uvodne radionice: Upoznavanje učenika s micro:bitovima

UPUTE_ZA_KORISTENJE_microbita