Projekt „Školski volonteri – osnaživanje i mentorstvo škola za koordiniranje volonterskih programa“

Početkom ove školske godine naša se škola uključila u još jedan projekt, ovaj put humanog predznaka.

Za sudjelovanje u projektu prijavili smo se na poziv Foruma za slobodu odgoja za sudjelovanje u projektu „Školski volonteri – osnaživanje i mentorstvo škola za koordiranje volonterskih programa“.

Na taj se poziv odazvao velik broj škola, a mi smo postali jedna od osamnaest škola u Hrvatskoj koje sudjeluju – u našoj županiji sudjelujemo samo mi i Tehnička škola.

Forum za slobodu odgoja, kao nositelj projekta “Školski volonteri: osnaživanje i mentorstvo škola za koordiniranje volonterskih programa”, od Ministarstva znanosti i obrazovanja te Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku dobio je pisma podrške za provedbu projekta (možete ih pogledati na kraju članka u priloženim dokumentima).

Cilj je projekta:

– promicati vrijednosti volontiranje među učenicima,

– razvijati volonterske inicijative i programe,

– obogatiti školski kurikul volonterskim projektima,

– sudjelovati u istraživanju dobrobiti volontiranja i vrijednosti volontiranja u obrazovanju.

Projekt će trajati od srpnja 2017. godine do svibnja 2019. godine, a u tom će razdoblju škola izraditi individualni plan volontiranja, školski će se tim za volontiranje u radu s djelom i mladima educirati na trodnevnoj edukaciji u Belom Manastiru, te ćemo organizirati različite volonterske akcije.

Naš školski volonterski tim čine:

– Tamara Rakić, nastavnica Hrvatskog jezika i voditeljica Novinarske skupine

– Matija Kuštek, nastavnik Geografije i voditelji izvannastavne aktivnosti Crveni križ

– Antonija Fortunato Kovač, nastavnica Engleskog jezika i voditeljica izvannastavne aktivnosti Građanski odgoj

U sklopu ovoga projekta, održat ćemo sljedeće aktivnosti:

1. humanitarna akcija „Uljepšajmo nekome Božić“ – održavanje kreativnih radionica izrade božićnih ukrasa, prodaja na božićnom sajmu i usmjerenost na pomaganje potrebitima

2. ekološka akcija „Zajedno za školski park!“ – uređenje školskog parka i lokalne zajednice

O nositelju i partnerima na projektu:

Forum za slobodu odgoja (FSO) je udruga civilnoga društva aktivna u Hrvatskoj od 1992. godine, a registrirana 1998. godine prema Zakonu o udrugama. Forum ima značajno iskustvo u provedbi obrazovnih projekata, razvoju obrazovnih politika te zastupanja prava djece i mladih. U zadnje tri godine Forum je proveo dva velika europska projekta: „Pokreni promjenu! Volontiranje mladih za izgradnju kulture mira“ i „Školski volonteri – osnaživanje javnih odgojno-obrazovnih ustanova za uključivanje volontera u rad s djecom i promicanje volonterskih inicijativa“, u sklopu kojih je razrađen program školskog volontiranja kroz koji je do sada prošlo preko 220 nastavnika, stručnih suradnika, predstavnika udruga i stručnjaka koji rade s djecom i mladima te mladih volontera.

Više o udruzi: www.fso.hr

Volonterski centar Osijek (VCOS) od samog osnutka (2005.) sustavno i promišljeno djeluje s ciljem razvoja infrastrukture i podrške za razvoj volonterstva i civilnog društva te postavljanja trajnog temelja za prijenos i jačanje vrijednosti građanskog aktivizma i filantropije. U skladu s tim VCOS već nekoliko godina promovira koncept odgoja za volontiranje u osnovnim i školskog volontiranja u srednjim školama kroz organiziranje interaktivnih prezentacija za učenike i profesore, edukacije profesora i stručnih suradnika za mentore volonterskih programa, postavljanje i praćenje rada volonterskih klubova, te povezivanje škola međusobno, kao i s udrugama i ustanovama u lokalnoj zajednici. Više o udruzi: www.vcos.hr

Udruga MoSt djeluje lokalno, regionalno i nacionalno koja na vrijednostima volonterskog rada, humanosti, solidarnosti, poštivanju različitosti i ljudskih prava pruža konkretnu pomoć potrebitima i podiže kvalitetu života djece, mladih i građana. Od 1993. godine MoSt provodi tri kontinuirana programa od koji je jedan „Promocija i razvoj volonterskog rada mladih“. U okviru ovoga programa sustavno potiče mlade na volonterski rad prezentacijom programskih aktivnosti u splitskim školama, organizacijom edukacija u okviru radionica, širenjem priče o dobrovoljnom radu mladih.

Više o udruzi: www.most.hr

Prva akcija projektnog tima

Poznata vrtlarica, Kornelija B. Šoštarić, posjetila je našu školu

Hrvatske šume donirale su nam sadnice