NOVI ZVUK ZA EU

Je prijevod naziva projekta „A New Sound for the EU“ (NSEU) kojeg je projektni tim naše škole počeo provoditi ove nastavne godine. Projekt je izrađen u suradnji sa 5 partnerskih škola iz EU i to iz Francuske, Malte, Turske, Velike Britanije, Švedske i Hrvatske. Projekt je izrađen po pravilima Erasmus+ programa Europske komisije te je evaluiran i potvrđen po pravilima Ključne Akcije 2- Suradnja za inovacije i razmjenu dobrih primjera; strateška partnerstva ustanova za školsko obrazovanje. Projekt ima podršku uprave škole od samih početaka.

Osnovne informacije o projektu:

Broj projekta: 2014-1-FR01-KA201-002310_3

Nositelj projekta: ecole da Cachette- Nouzville, Francuska

Trajanje projekta: rujan 2014. – rujan 2016.

Glavni ciljevi projekta su:

Učenje jezika zvuka– učenici otkrivaju prirodne zvukove svijeta snimajući ih. Istražuju buku, lupkanje, čegrtanje i sl. zvukove koje su naši preci pretvorili u glazbene instrumente.

Učenje vlastitog glazbenog nasljeđa i dijeljenje istog s partnerskim školama– razvoj glazbe se proučava kroz pogled na kulturu domovine i naroda kroz vrijeme. Učenici će učiti o instrumentima i glazbi različitih glazbenih perioda a gdje to bude moguće i muzicirati te pjevati ju.

Podizanje važnosti glazbene kulture unutar vlastitog i partnerskih kurikuluma– učenici će naučiti ulogu glazbe pri oblikovanju zvuka, motivirati će ih se da se samostalno glazbeno izražavaju u skladu s njihovom dobi i kulturom. Razvit će osobni „put“ koji vodi ka suradničkom stvaranju glazbe za novu Europu.

Cijeli projekt i njegove aktivnosti će biti u potpunosti  prilagođene mogućnostima djece, prikladno njihovoj dobi i sposobnostima.

Sporedni ciljevi projekta:

Učenici će:

Poboljšati svoje vještine korištenja informacijske tehnologije kroz korištenje digitalnih alata, snimanje audio zapisa, učenje o digitalnim instrumentima i pisanju glazbe u digitalnom obliku. Također će učiti o autorskim pravima i legalnoj uporabi digitalne glazbe. Poboljšat će svoje poznavanje stranih jezika. Učit će jednostavne riječi na partnerskim jezicima kako bi mogli bolje dijeliti svoja znanja a učenicima iz partnerskih škola. Sudjelovat će aktivno u video konferencijama koje će se organizirati tijekom provedbe projekta. Učit će o oblicima tradicionalne glazbe i plesova.

Aktivnosti učenika:

• Istraživanje o kulturama zemalja partnerima
  • Izrada jednostavnih glazbenih instrumenata
  • Učenici pomažu u odabiru 1 ili 2 skladbe koje će predstavljati našu zemlju
  • Slušanje glazbe drugih kultura
  • Igre s glazbom
  • Izrada lente vremena razvoja glazbe u RH
  • Priprema prezentacija o skladbama (autori, tonovi, ritam…)
  • Odabir jednog glazbenog perioda o kojemu će učenici učiti
  • Učenje zajedničkog plesa i pjesme
  • Upoznavanje s folklorom RH i partnerskih zemalja
  • Izrada video uratka o napretku projekta
  • Izrada audio zapisa učenika
  • Odabir jedne moderne skladbe i istraživanje o njoj
  • Priprema završne predstave projekta
  • Medijske aktivnosti
  • Posjet folklornom društvu

Projektni tim:

Svjetlana Bajan- koordinatorica učeničkog tima, koordinatorica rada s roditeljima

Mirela Šprajc- koordinatorica za glazbenu kulturu

Ema Dujček- stručni suradnik

Igor Nikičić- voditelj projekta

Sve aktivnosti provodi projektni tim uz pomoć nastavnog osoblja škole, roditelja, učenika i vanjskih suradnika!

Projekt je usmjeren podizanju kvalitete nastave u našoj školi, podizanju osviještenosti učenika, nastavnika i roditelja o raznovrsnosti kultura u EU. Također njegove aktivnosti potiču inovativne pristupe nastavi.

Aktivnosti projekta su otvorene za sve učenike naše škole, (ovisno o prostoru i tehničkim mogućnostima) i prilagođene su učenicima do 11 godina starosti.

Inovativni pristup nastavi, prihvaćanje različitosti, upoznavanje drugih kultura, i prije svega timski rad su metode kojima mislimo postići sve ciljeve ovog projekta uz pomoć učenika, roditelja, projektnog tima i svih koji mogu pomoći u provedbi ovoga projekta.

Novi zvuk za EU – prva mobilnost (Francuska)

Novi zvuk za EU – druga mobilnost (Turska)

Novi zvuk za EU – treća mobilnost (Velika Britanija)

Novi zvuk za EU – četvrta mobilnost (Hrvatska) – OŠ “Đuro Pilar”, Slavonski Brod