„Lunch box“, faza VII. – Školska prehrana za učenike u riziku od siromaštva u osnovnim školama u Slavonskom Brodu

Partneri u projektu:
Osnovna škola Antun Mihanović
– Osnovna škola Blaž Tadijanović
– Osnovna škola Bogoslav Šulek
– Osnovna škola Dragutin Tadijanović
– Osnovna škola Đuro Pilar
– Osnovna škola Hugo Badalić
– Osnovna škola Ivana Brlić Mažuranić
– Osnovna škola Ivan Goran Kovačić
– Osnovna škola Vladimir Nazor

Kratki opis projekta:

Provedbom projekta Lunch Box, faza VII – školska prehrana za djecu u riziku od siromaštva u osnovnim školama u Slavonskom Brodu Grad Slavonski Brod kao nositelj projekta nastoji osigurati djeci koja se smatraju u riziku od siromaštva školsku užinu, koja je često i jedini obrok djeci za cijeli dan. Na ovaj način se djeci pruža osjećaj sigurnosti, te se doprinosi pozitivnom okruženju za njihovo socijalno uključenje u vršnjačke skupine te se vrši prevencija za neželjene posljedice nedostatne i/ili nezdrave prehrane kao što su društveni i psihološki poremećaji u rastu i razvoju, umor, iscrpljenost i demotiviranost za obrazovanje.

Stručne skupine koje su se sastojale od nastavnika, pedagoga/psihologa i ravnatelja definirali su sljedeće kriterije kao temeljne za određivanje statusa djece kao osoba u riziku od siromaštva:

• Minimalno 85% sve uključene djece u projekt čine djeca iz obitelji koje su korisnice prava na doplatak za djecu
  • Maksimalno 15% sve uključene djece u projekt  čine djeca iz jedne od sljedeće četiri kategorije: (1) Djeca iz višečlane obitelji (obitelj s troje i više djece); (2) Djeca iz jednoroditeljskih obitelji; (3) Djeca iz obitelji u riziku od siromaštva, koja se po osobnoj procjeni djelatnika škole ili centra za socijalnu skrb, nalaze u nepovoljnim osobnim, socijalnim i materijalnim okolnostima, a razlog nije činjenica da su iz višečlane ili jednoroditeljske obitelji i/ili (4) Djeca državljani Ukrajine kojima je priznata privremena zaštita.

Na temelju objektivnih i subjektivnih kriterija odnosno dojmova o obiteljskoj i materijalnoj situaciji učenika stečenih tijekom svakodnevnog kontakta s djecom i povremenom komunikacijom s roditeljima, škole su utvrdile postojanje 1.011 učenika koji pohađaju jednu od 9 uključenih škola u školskoj godini 2022./2023., a mogu se svrstati u skupinu djece u riziku od siromaštva sukladno gore navedenim kriterijima.

Projekt Lunch Box, faza VII provodi se u okviru otvorenog trajnog poziva na dostavu projektnih prijedloga „OSIGURAVANJE ŠKOLSKE PREHRANE ZA DJECU U RIZIKU OD SIROMAŠTVA (školska godina 2022-2023).“ za koji Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike obnaša ulogu Upravljačkog tijela. Ovaj instrument provodi se u okviru Fonda europske pomoći za najpotrebitije, eng. Fund for European Aid to the Most Deprived (FEAD), koji podupire aktivnosti država članica EU u pružanju materijalne pomoći onima kojima je pomoć najpotrebnija. Operativni program za hranu i osnovnu materijalnu pomoć za razdoblje 2014-2020 predstavlja osnovni strateški dokument za korištenje i provedbu FEAD-a.

Cilj:
Ublažiti najgori oblik dječjeg siromaštva, pružanjem nefinancijske pomoći u vidu podjele hrane u školama za 1.011 djece u siromaštvu ili u riziku od siromaštva koja pohađaju osnovne škole u Slavonskom Brodu.
Očekivani rezultati projekta:
1.011 učenika koji su kategorizirani u skupinu djece u riziku od siromaštva i pohađaju jednu od 9 osnovnih škola u Slavonskom Brodu, svakodnevno za vrijeme trajanja školske nastave u školskoj godini 2022./2023. dobivaju podršku u vidu raznovrsne, hranjive i zdrave školske užine te ostvaruju jednakost i osjećaj pripadnosti u odnosu na druge učenike.
Ukupna vrijednost projekta:
999.891,66 kn
Iznos EU potpore:
849.907,91 kn
Razdoblje provedbe projekta:
05.09.2022. do 05.07.2023.
Kontakt osobe za više informacija:
Vesna Zlatarević, mag. prim. ed., e-mail: vesna.zlatarevic@slavonski-brod.hr
Monika Prgomet, mag.oec., e-mail: monika.prgomet@gmail.com
Napomena:
„Sadržaj objave isključiva je odgovornost Grada Slavonskog Broda.“

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Fonda europske pomoći za najpotrebitije (FEAD).

EUROPSKA UNIJA

Fond europske pomoći za najpotrebitije(FEAD)

Izvor: Lunch Box, faza VII – Školska prehrana za učenike u riziku od siromaštva u osnovnim školama u Slavonskom Brodu (slavonski-brod.hr)