TeenCAP

Teen CAP program namijenjen tinejdžerima predstavlja jedan od najobuhvatnijih i najboljih programa prevencije zlostavljanja u svijetu. Razvio ga je Međunarodni centar za prevenciju nasilja (International Center for Assault Prevention – ICAP) iz SAD, a u Hrvatsku ga je uvela Udruga roditelja „Korak po korak“. TeenCAP pruža tinejdžerima konkretne informacije i strategije za ponašanje u opasnim situacijama. Od 2022./2023.školske godine TeenCAP program prvi je puta uvršten je u kurikulum naše škole te je time postao i dio školskog preventivnog programa.

Educiranjem za TeenCAP pomagače, psihologinja Ema Filajdić i učiteljica engleskog jezika Aleksandra Balen provodit će program u školi.

Glavni ciljevi TeenCAP programa su:

• Povećati informiranost zajednice o problemu nasilja nad tinejdžerima.
  • Pružiti tinejdžerima znanja i vještine za postupanje u opasnim situacijama.
  • Mijenjati osnovne stavove koji leže u pozadini nasilništva.

Kako bi se smanjila ranjivost svih mladih, moramo educirati i društvo u kojem naša djeca žive.

Ostvarivanje ciljeva TeenCAP-a postiže se kroz tri dijela programa:

1. Predavanje za učitelje
  2. Predavanje za roditelje
  3. Radionice za učenike

Program je verificiran od strane Ministarstva obrazovanja i Agencije za odgoj i obrazovanje. Više o programu može se saznati na stranicama Udruge roditelja „Korak po korak“.

Tijekom školske godine 2022./2023. održana su predavanja i radionice prema planu. Uvodno predstavljanje programa održano je tijekom kolovoza 2022.godine na sjednici Učiteljskog vijeća. Predavanja za roditelje održana su na prvim roditeljskim sastancima tijekom rujna 2022. godine za roditelje učenika 8.razreda. Radionice s učenicima 8.razreda održane su tijekom četiri susreta, tj. odrađene su četiri radionice u sva četiri odjela 8.razreda čime je obuhvaćeno ukupno 69 učenika. Napisano je i predano izvješće nakon provedbe programa u prosincu 2022.godine.

Psihologinja Ema Filajdić