OTVORENA UČIONICA

Ideja je nastala:

• Uspješnom suradnjom škole i HŠ u sklopu projekta „Škola u šumi, šuma u školi” začeta 2014. godine te su uspješno ostvarene aktivnosti sadnje sadnica u parku PŠ Kolonija i posjeta posebnom rezervatu prirodne baštine Prašnik.

• Razradom aktivnosti školskog Tima za EU projekte izrađene su dodatne aktivnosti i projekt „Zajedno za školski park” (2016.).

• Nastavak rada na školskom okolišu je rezultirao prijavom projekta „Otvorena učionica” (2018.)

• Održivost projekta osigurava E+ projekt „Green micro:bit“ (2018./2020.)

Ideja projekta:

•   da se u dvorištu škole izgradi otvorena učionica u svrhu aktualizacije nastavnog procesa prirodoslovnih znanosti (STEM).

Uz pomoć prethodno izgrađenog QR parka; autohtonih sadnica, voćki te spiralnog aromatičnog vrta će učenici moći uživo promatrati i analizirati biljni svijet našeg podneblja, a putem QR kodova pojedinih biljaka moći će interaktivno istraživati u sklopu svojih nastavnih i izvannastavnih aktivnosti pri tome koristeći nove IT tehnologije. Učionica će omogućiti da učenici imaju izravan uvid u prirodne procese te o istima uče „in situ”.

Detalji projekta:

• Vrijednost projekta: 29.990,00 kn

• Trajanje projekta: rujan-prosinac 2018.

Financiraju

• NACIONALNA ZAKLADA ZA RAZVOJ CIVILNOG DRUŠTVA putem Zaklade Slagalica, u sklopu građanske akcije „Naš doprinos zajednici“,

• HRVATSKE ŠUME u sklopu programa „Škola u šumi, šuma u školi“,

• OŠ „ĐURO PILAR” Slavonski Brod.

Partneri:

• Hrvatske šume

• Kaufland d.o.o.

• SŠ Matije Antuna Reljkovića, Slavonski Brod

Aktivnosti:

• Posjet zaštićenom području prašumi Prašnik” (kod Okučana)

• Posjet glavnoj meteorološkoj stanici Gorice

• Posjet zaštićenom pašnjaku Iva

• Nastavni sati u otvorenoj učionici

• Rad na programiranju micro:bit uređaja

• Izrada učionice

• Rad na foto i  video materijalima