Upisno područje OŠ «Đuro Pilar» obuhvaća dva Mjesna odbora (MO):
• MO Brodsko Vinogorje
• MO Kolonija

Sjedište naše škole nalazi se u Brodskom Vinogorju. Broj žitelja u oba mjesna odbora je oko 9000. Veći broj žitelja živi na području MO Kolonija. Sukladno tome broj djece koja se upisuju u našu školu živi na području MO Kolonija je veći. Izradom nove mreže škola od strane Osnivača i nadležnog Ministarstva bi se područna škola trebala osamostaliti za što je pokrenuta inicijativa Grada i Županije, te postoji i odluka Vlade RH koja to predviđa.

PROSTORNI UVJETI
Unutarnji školski prostor
a)      Brodsko Vinogorje: (P=3000 m2)
Br.učionica 8
Knjižnica Da
Športska dvorana Da
Spec.učionica 1 – Informatika
Kabineta

Izgradnjom školskih sportskih dvorana, dogradnjom i rekonstrukcija prostora Škole (2014/2015) stanje unutrašnjih prostora MŠ se značajno poboljšalo. Škola je samostalno preuredila dio prostora te ih opremila za nastavu. Učinjenim su se uvjeti za rad škole značajno primakli normativima MZOS-a i pedagoškom standardu no i dalje ostaje gorući problem manjka specijaliziranih učionica (KEM/BIO i TEH) te nedostatak minimalno još jedne učionice kako bi se nastava mogla u potpunosti standardizirati bez potrebe za dodatnim organizacijskim prilagodbama. Ostaje i potreba za jedno-smjenskim radom kojeg bi škola ostvarila izgradnjom 3 nove učionice što bi značilo značajan napredak u odgojno-obrazovnom procesu te organizaciji nastave.

b)     Kolonija: (P=3651m2)
Br.učionica 8
Knjižnica Ne
Športska dvorana Da
Spec.učionica Informatička učionica,učionica Bio/Kem (nefunkcionalna)
Kabineta 4

Područna škola na Koloniji izgrađena je 1981. Dograđena je 2003. Od kada se u školi na Koloniji odvija nastava za svih osam razreda. Izgradnjom sportske dvorane, poveznog hodnika te njegovim uređenjem je postignuta cjelina dostatna za potrebe naše škole. Donacijom „MNK Kolonija“ je u PŠ Kolonija otvorena Mini-knjižnica koja se koristi na zadovoljstvo učenika PŠ. Učinjenim su se uvjeti za rad škole značajno primakli normativima MZOS-a i pedagoškom standardu no i dalje ostaje gorući problem manjka specijaliziranih učionica točnije nefunkcionalnost učionice Bio/Kem te nepostojanje učionice Tehničke kulture. Izgradnjom/dogradnjom minimalno jedne učionice bi se nastava mogla u potpunosti standardizirati za dvosmjenski rad bez potrebe za dodatnim organizacijskim prilagodbama. Ostaje i potreba za jedno-smjenskim radom kojeg bi škola ostvarila izgradnjom 3 nove učionice što bi značilo značajan napredak u odgojno-obrazovnom procesu te organizaciji nastave.

ZAKLJUČAK:Unutrašnji prostor OŠ «Đuro Pilar», iako je u posljednjih nekoliko godina značajno poboljšan, još uvijek nije u potpunosti primjeren za izvođenje suvremene nastave prema važećim pedagoškim standardima, nadamo da će u skoro vrijeme takvo stanje biti poboljšano.
STANJE ŠKOLSKOG OKOLIŠA

Okoliš škole se redovito održava i unaprijeđuje. Tijekom šk.god.2015./2016 je stanje okoliša poboljšano u vidu:

Matična škola Brodsko Vinogorje

• Osmišljavanje i sađenje kamenjara s aromatičnim biljem na sjevernoj strani dvorišta
  • prostor oko škole je uređen nakon izgradnje škole i vraćen u prvobitno stanje
  • odstranjeno je „mrtvo“ drveće
  • sve učionice su opremljene projektorima

Područna škola Kolonija

• Popravak stropa u „nečistom hodniku“ škole- sprečavanje prodora oborinskih voda
  • Uređivanje prilaza dvorani ( stavljanje slivnika za oborinske vode )
  • Postavljanje nadstrešnice na ulaz za učenike PN
  • Postavljanje metalnih stupova za buduću ogradu na sjevernoj strani dvorišta
  • Postavljanje metalnih stupova u svrhu zaustavljanja prometovanja školskim igralištem
  • Obnova dječjeg igrališta na zemljištu Škole
  • sve učionice su opremljene projektorima

Osnovna škola « Đuro Pilar » osnovana je daleke 1908. g.

U ljetopisu koji datira iz spomenute godine piše: « Odlukom Kraljevske hrvatsko – slavonsko – dalmatinske vlade od 23. kolovoza 1908. g. osnovana je četverogodišnja škola u Slavonskom Brodu.»

Tijekom svog djelovanja škola je mijenjala ime više puta pa se tako nazivala: Osnovna škola Brodsko Brdo, Državna – narodna škola, Đuro Pilar, Branko Radičević i ponovno Đuro Pilar.

Sjedište škole je na području MO Brodsko Vinogorje.

Upisno područje škole obuhvaća dva mjesna odbora:

Mjesni odbor Brodsko Vinogorje i Mjesni odbor Kolonija koje dijeli magistralna cesta Zagreb – Lipovac.

Adresa škole: Vinogorska 1, 35105 Slavonski Brod, Brodsko-posavska županija

Tel:035/465-004  Fax: 035/465-030

Email adresa: ured@os-djpilar-sb.skole.hr

Možete nas pronaći na Google maps:

MATIČNA ŠKOLA (Vinogorska 1, 35105 Slavonski Brod)

MŠ Vinogorje https://maps.app.goo.gl/2pL9J8TQLtigtdU46
PODRUČNA ŠKOLA (Vinogradska cesta 84, 35000, Slavonski Brod)

PŠ Kolonija https://maps.app.goo.gl/vWzPAgnJNZ7R7yM78

Djelatnici

Tea Dardalić, kuharica

RAVNATELJ I STRUČNI SURADNICI:

Igor Nikičić, ravnatelj