Gradskoj knjižnici Slavonski Brod dana 2. listopada 2024. predstavljena je knjiga „Benjaminov zbornik: u čast eruditu i domoljubu“ na kojoj su bile nazočne učenice Literarno-recitatorske skupine pod vodstvom mentorice Maje Šimić.

U zborniku je riječ o nekadašnjem profesoru njemačkog jezika i filozofije, eruditu i domoljubu Benjaminu Toliću.

Zbog svojeg izrazito hrvatskog, domoljubnog političkog djelovanja bio je nepoćudan bivšim vlastima u vrijeme potpisivanja Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog  jezika. Zbog toga je morao potražiti politički azil u Austriji, gdje je sa suprugom i akademkinjom Dubravkom Oraić Tolić.

Zbornik koji sadrži više od 500 stranica i u kojima je opisan život, iskustvo i rad ovog istaknutog književnika, prevoditelja, erudite, kolumniste, publiciste, diplomata te nekadašnjeg ravnatelja HINE predstavio je i o njemu govorio i dr. Damir Pešorda.

Kratke odabrane ulomke iz zbornika čitao je poznati hrvatski glumac i redatelj Robert Kurbaša i to je bio najzanimljiviji dio predstavljanja jer nam je kroz tekst prikazan gospodin Tolić u nekom drugom svjetlu. Uživali smo u svakom trenutku!

Tekst napisala: Lana Buljan, 7.c