Smanjenje rizika od katastrofa je koncept i stručno provođenje smanjenja rizika od katastrofa kroz sustavne napore analize i smanjenja uzročnih čimbenika katastrofa. Prirodne prijetnje često prerastaju u katastrofe. Posljedice katastrofa ovise o utjecaju prijetnji na ljude, zajednicu i okoliš.
Katastrofe se mogu pojaviti u bilo koje vrijeme, na bilo kojem mjestu iz bilo kojeg razloga, upravo zbog toga aktivnosti i mjere koje se poduzimanju kako bi smanjili rizik od katastrofa također su raznolike.
Jedna od aktivnosti je i educiranje najmlađih o vrstama prijetnji, i ono najvažnije, što poduzeti i kako se ponašati kada do njih dođe poput oluja, potresa, poplava, suša, ekstremne temperature, požara, orkanskih vjetrova, klizišta, epidemije, pandemije… Prijetnje su s kojima se suočava cijeli svijet pa i Hrvatska, nažalost nerijetko s ljudskim žrtvama i velikom materijalnom štetom. One su naša realnost, a prognoze kažu, i budućnost. Stoga se kao društvo u cjelini moramo pripremiti za njih i poduzimati sve što je potrebno kako bi se njihove posljedice značajno ublažile. Ova edukacija je jedan od koraka ka tom cilju jer je namijenjena našim najmlađima koji će znati i naučiti o nekim temeljnim pojmovima za smanjenje rizika od katastrofa.
Učenike naše škole posjetili su pripadnici MUP-a i Civilne zaštite s ciljem educiranja učenika 2. razreda o mjerama i aktivnostima koje svi zajedno poduzimamo, s glavnim ciljem-smanjiti negativne posljedice katastrofa, zaštititi ljudske živote i materijalna dobra. Edukacija je bila iznimno zanimljiva, i svima nama vrlo korisna.
Usvojimo znanja da šteta bude manja!
VIDEO:
Senka Jelić, učiteljica