Što je mentalno zdravlje i kako o njemu brinuti?
Brain gym
Svjetski dan mentalnog zdravlja svake se godine obilježava 10. listopada. Obilježava se u organizaciji Svjetske federacije za mentalno zdravlje (WFMH) od 1992. godine.
Naši su učenici uz vođene aktivnosti svojih učitelja i školske psihologinje Eme Dujček na zanimljiv način osvjestili potrebu podizanja svjesti o važnosti mentalne stabilnosti. U različitim igrama prepoznavali su emocije drugih,pokazivali interes za boljim upoznavanjem interesa druge djece te Brain gym metodom vježbali kako sami sebi mogu pomoći koristeći pokret.
Učenici su došli do sljedećih zaključaka: potrebno je njegovati dobre i tople odnose s učenicima u razredu, neko vrijeme u danu ili tjednu odvojiti za aktivnosti koje nas čine sretnima i u kojima uživamo, osvijestiti si svoje emocije, razumjeti ih, prepoznati te razgovarati o njima.
U znak podrške svim osobama koje pate od različitih mentalnih poremećaja, a i s ciljem podizanja svijesti o mentalnom zdravlju, taj dan je običaj nositi zelenu vrpcu. Zelena vrpca simbolizira novi život, rast, nove početke u našim životima – našem mentalnom zdravlju.Važno je napomenuti da dobro mentalno zdravlje ne podrazumijeva jedino odsutnost mentalnih bolesti.
Svjetski dan mentalnog zdravlja ove godine stavlja fokus na važnu temu – povezanost između mentalnog zdravlja i radnog mjesta. Sudionici današnje radionice bili su oslobođeni školske zadaće.
U našoj školi od 2022.godine djeluje Tim za psihološku pomoć. Ove nastavne godine planirane su različite aktivnosti za učenike, roditelje i učitelje vezane uz zaštitu mentalnog zdravlja.
Zvonimira Marijić