Dana 24. svibnja 2024. u Osnovnoj školi „Đuro Pilar“ članovi udruge „Zmijolovac“ Vlado Lađarević i Darko Karamazan održali su učenicima predavanje o zmijama.

Udruga „Zmijolovac“ neprofitna je udruga za zaštitu ljudi i životinja sa sjedištem u Šumeću kraj Slavonskoga Broda koja se primarno bavi zaštitom ljudi od opasnih životinja i njihovom edukacijom te zaštitom životinja, posebice onih zaštićenih. Udruga izmiješta ptice i zmije na području cijele Republike Hrvatske kada se nađu izvan svoga prirodnoga staništa, na mjestima na kojima obitava čovjek. Pronađene zmije vraćaju se u prirodu. Članovi Udruge predstavili su brojne vrste zmija (bjelouške, žute poljarice, ribarice, zmajare i dr.) kao i njihova obilježja. Također, prikazali su i obilježja otrovnih i neotrovnih zmija, a posebno su istaknuli što čovjek treba poduzeti ako ga zmija ugrize ili je u njegovoj blizini. Naglašeno je kako su zmije zaštićene životinjske vrste te su predviđene novčane kazne za njihovo ugrožavanje, izlovljavanje, neovlašteno hvatanje i sl.

Nakon izlaganja članovi Udruge odgovarali su na brojna pitanja učenika koji su s velikim zanimanjem pratili predavanje i zanimljivosti o zmijama te su naučili kako bez straha reagirati na susret sa zmijom.

Lana Matanović-Oreč, 6.a