Skupna mobilnost učenika naše škole

u OŠ Vižmarje Brod, Ljubljana, Slovenija

od 22.4.2024. do 26.4.2024.

Učenici naše škole, OŠ Đuro Pilar, Slavonski Brod sudjelovali su u Erasmus + projektu u skupnoj mobilnosti vođeni ekološkim temama kod svojih domaćina iz OŠ Vižmarje Brod, Ljubljana zajedno sa svojim učiteljicama Jadrankom Žderić i Zvonimirom Marijić.

Projekt Zeleni misle zeleno/ Green think green bazirao se na proširenju obrazovanja za ekološki održiv način života s ciljem osnaživanja učenika i inovativnog razmišljanja nastavnika u skladu s Europskim referentnim okvirom.

Ovaj cilj odnosi se na potrebu povećanja svijesti o potrebi za održivim načinom života. Pristup rješenju leži u dobro utemeljenom znanju pojedinaca i posljedičnoj svijesti o stvarnoj situaciji. Individualni i društveni stilovi života trebaju se prilagoditi održivosti. Razvojem održivih načina putovanja s učenicima i obrazovanjem nastavnika o učinkovitim načinima poučavanja ovih tema, škola ima  osnovu za racionalizaciju upotrebe svojih resursa.

Plan skupne mobilnosti je i ostvaren kroz učenje o održivom putovanju, učenje o održivosti putovanjem i putovanje radi učenja o održivom razvoju.

Učenici su zajedno sa svojim učiteljicama sudjelovali u tri radionice vezane uz školski vrt. Imali su priliku aktivno sudjelovati u sadnji različitog bilja, pripremi i izradi drvenih sanduka za vrt te uz brojne alate napravili su natpise za biljke na oba jezika.

Uz aktivno učenje, učenici su u svom petodnevnom boravku u Sloveniji  autobusom posjetili   Piranski zaljev, Portorož, Postojnsku jamu, Sečovlje Salina Nature Park te Bledsko jezero.

Uz učenje i rad, učenici su imali vremena posjetiti i Woop- zabavni park s trampolinima u Ljubljani gdje su testirali svoja motorička znanja i izdržljivost. Posljednji dan učenicima je pripremljena edukativna igra Potraga za blagom u centru Ljubljane gdje su imali priliku ponoviti i potvrditi svoja stečena znanja o Sloveniji na zanimljiv i dinamičan način. Zajedno sa svojim domaćinima učenicim Osnovne šole Vižmarje Brod ovladali su polkom, slovenskom himnom, sportskim velikanima, poznatim imenima slovenske književnosti te slovenskom gastronomijom.

U nadi za daljnjim razmjenjivanjem znanja i iskustava s ljubaznim domaćinima i članovima njihovih obitelji kao i svim djelatnicima OŠ Vižmarje Brod, radujemo se i iščekujemo neke nove projekte i skupne mobilosti učenika.

Jadranka Žderić i Zvonimira Marijić