O životu svetog Nikole biskupa znamo vrlo malo. Rodio se oko 270. godine u Maloj Aziji. Bio je biskup u gradu Miri u današnjoj Turskoj, gdje je i umro 6. prosinca 350. godine. Kasnije su njegove kosti prenesene u grad Bari, u kojem se i danas časti.
Ipak, sveti Nikola postao je jedan od najpoznatijih svetaca. Već za života ljudi su ga cijenili zbog njegove plemenitosti i velikodušnosti prema svakome tko je bio u nevolji. Mnoge prekrasne legende govore o tome. Neprimjetno je darovao zlatnike za udaju trima kćerima jednog siromaha. Spasio djecu od opasnog mesara, mornare od oluje, a stanovnike svoga grada od gladi. On je bio i ostaje uvijek prijatelj djece, mladosti i posebno naših putnika i mornara. Njegovu se dolasku posebno raduju djeca.

Sveti Nikola je i ove godine 2023. posjetio i našu djecu i donio im lijepe darove. A djeca su ga nagradila prigodnim pjesmama i recitacijama.

Ankica Jozić, učiteljica