10.listopada ove godine u našoj je školi, već treću godinu za redom obilježen Svjetski dan mentalnog zdravlja, s ciljem podizanja svijesti o problemima mentalnog zdravlja, ali i poticanja brige o mentalnom zdravlju na jednakoj razini kao i brige za tjelesno zdravlje. U znak podrške svim osobama koje pate od različitih mentalnih poremećaja, taj dan je običaj nositi zelenu vrpcu koja simbolizira novi život, rast, nove početke u našim životima – našem mentalnom zdravlju.

Na taj smo način, uz ostale, i mi podržali ovaj dan. Osim toga održane su i druge aktivnosti s učenicima, poput radionica s učenicima nižih i viših razreda, razgovora o osjećajima, kratki video uradci, plakati i poruke koji su bili postavljeni na vidljiva mjesta u školi, teglica zahvalnosti i brojne druge. Ponosni smo što su se i ove godine priključili brojni kolege i kolegice, prepoznali i podržali ovu važnu inicijativu.

Tako je učiteljica likovne kulture, Karolina Čačić s učenicima na Likovnoj skupini radila poruke kako očuvati mentalno zdravlje, koje su bile izvješene na vidljivo mjesto u holu škole, kako bi ih učenici vidjeli i o njima razmislili.

Psihologinja Ema Filajdić izradila je plakat na temu mentalnog zdravlja s poticajnim porukama koje bismo trebali pokušati ugraditi u svakodnevni život, a predstavljaju važan faktor u zaštiti mentalnog zdravlja. Također je održala radionicu s učenicima 3.d. razreda na temu mentalnog zdravlja, gdje su učenici upoznati s pojmom mentalnog zdravlja i načinima kako očuvati mentalno zdravlje i brinuti o sebi. U školskoj knjižnici postavljen je stalak s izloženom literaturom na ovu temu.

Učiteljice Jasna Blažić i Snježana Oreč s učenicima su četvrtih razreda provele zanimljivu radionicu pod nazivom „Osjećaji – što ću s vama“. Igrali su igru Sretna loptica u kojoj su učenici izrazili kada su sretni, a kada tužni.Potom je svaki učenik izvukao karticu s natpisom određenog osjećaja, te pantomimom tebao drugima dočarati taj osjećaj. Učenici su uistinu uživali što se može vidjeti i po nastalim fotografijama.

S učenicima 6.c. razreda, učiteljice Maja Šimić i Aleksandra Balen održale su radionicu na temu „Moć mojih misli“, nakon koje su učenici na stvarnim primjerima osmislili pozitivne poruke kojima možemo spriječiti začarani krug negativnih misli.

Učiteljice Maja Badanjak Butković i Josipa Matić s drugim su razredima provele radionicu na temu – suradnja. Učenici su učili kako suradnički doći do razrješenja konfliktne situacije-sukoba, i to na njima primjeren i zanimljiv način- priču i slikovni prikaz različitih strategija gdje su glavni likovi životinje. Djeca su se zabavljala te istovremeno i naučila puno toga korisnog.

Učiteljice prvih razreda, Ankica Jozić, Jasminka Hrskanović i Zvonimira Marijić razgovarale su s učenicima o osjećajima koji se javljaju u školi. Koristile su različite materijale poput slikovnih kartica i približile učenicima ovu temu kroz njima najdražu aktivnost, a to je igra. Tako su igrali igru „Nevidljivi balon“, u kojoj učenici vježbaju tehniku dubokog disanja, a sve su zaokružile Brain gym aktivnostima. Slika govori više od riječi pa vas pozivamo da pogledate ove zanimljive aktivnosti u video uratku koje su učiteljice izradile.

Ukoliko želite vidjeti što smo sve odradiili povodom ovog važnog dana, pozivamo vas da pogledate wakelet kolekciju.

Aleksandra Balen, učiteljica engleskog jezika